مدیریت دارایی چیست؟

تعریف مدیریت دارایی

مدیر دارایی، به عنوان ارائه دهنده خدمات مالی، دارایی‌های مالی مشتریان خود را مدیریت می‌کند. این وظیفه نه تنها شامل ارائه مشاوره حرفه‌ای، بلکه شامل تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بر اساس استراتژی سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک و وضعیت مالی هر مشتری است. هدف مدیریت دارایی، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ثروتمندی است که دارایی‌های خود را در کلاس‌های دارایی مختلف در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در این عصر دیجیتال، روش‌های جدیدی برای مدیریت دارایی‌ها در حال ظهور است. راه‌حل‌های مدیریت دارایی مبتنی بر فناوری، سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا اطلاعات شفافتری در مورد سرمایه‌گذاری‌هایشان به دست آورند.

در این مقاله، جوانب زیر را بیشتر بررسی می‌کنیم:

  1. مدیریت دارایی چیست؟
  2. چرا به مدیریت دارایی نیاز دارید؟
  3. راه حل های مدیریت دارایی چیست؟
  4. خلاصه

مدیریت دارایی چیست؟

مدیر دارایی، پول مشتریان خود را در بورس‌ و خارج از آن در طبقات دارایی مختلف سرمایه‌گذاری و مدیریت می‌کند. مدیریت دارایی ارائه مشاوره، اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری بر اساس استراتژی سرمایه‌گذاری مشتری، تحمل ریسک و وضعیت مالی وی را شامل می‌شود. هدف مدیریت دارایی، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ثروتمندی است که دارایی‌هایشان را در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. اوراق بهادار در ایران شامل سهام، اوراق با درآمد ثابت، ابزارهای مشتقه، گواهی سپرده کالایی و واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

سرمایه‌گذاران حقوقی

سرمایه‌گذاران حقیقی

سرمایه‌گذاران حقوقی نهادهایی هستند که در کنار سرمایه‌گذاران حقیقی (سرمایه‌گذاران خرد) در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذاران حقوقی به دلیل حجم بالای سرمایه‌گذاری‌هایشان می‌توانند بر بازار‌های مالی تأثیر بگذارند. آن‌ها در مقام خود به عنوان اشخاص حقوقی، وجوهی را از طرف اشخاص ثالث سرمایه‌گذاری می‌کنند و همیشه منافع اقتصادی این ذینفعان را در نظر دارند. صلاحیت‌های حرفه‌ای و تجربه‌شان، آن‌ها را قادر به اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری مطابق با اهداف تعریف شده خاصشان می‌سازد. سرمایه‌گذاران حقوقی شامل صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تامین سرمایه‌ها، بنیادها و موسسات اعتباری هستند.

سرمایه‌گذاران حقیقی افرادی هستند که بر اساس توصیه مشاوره تخصصی در محصولات مالی متناسب با اهدافشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاران حقیقی، به عنوان سرمایه‌گذاران خرد نیز شناخته می‌شوند. مدیران دارایی موظفند به سرمایه‌گذاران حقیقی مشاوره جامع‌تری نسبت به سرمایه‌گذاران حقوقی ارائه دهند و مباحث را کاملاً مستند کنند. هدف ایجاد شفافیت در مورد هزینه‌ها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری است.

چرا مدیریت دارایی؟

مدیران دارایی، پولی که توسط سرمایه‌گذاران خصوصی و نهادی  تامین می‌شود را به سرمایه‌گذاری‌های مولد بورسی تخصیص می‌دهند.

سرمایه‌گذاران حقوقی

سرمایه‌گذاران حقیقی

سرمایه‌گذاران حقوقی صلاحیت و تخصص لازم برای سرمایه‌گذاری را دارند. دپارتمان‌های داخلی خودشان استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را متناسب با نیازهای مؤسسه تبیین و اجرا می‌کنند. تخصص آن‌ها شامل ساختارسازی استراتژیک، اجرای معاملات و مدیریت فعال پورتفولیوی موسسه است. از آنجایی که حجم زیادی از وجوه تحت مدیریت سرمایه‌گذاران حقوقی  متعلق به سازمان ‌هایی مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و غیره را است، تصمیمات سرمایه‌گذاری آن‌ها اغلب تأثیر قابل توجهی بر تحولات بازار سرمایه دارد. سرمایه‌گذاران حقوقی مشمول دستورالعمل‌های سرمایه‌گذاری داخلی و قانونی هستند که ریسک سرمایه‌گذاریشان را محدود و در عین حال بازده و نقدشوندگی را به نفع موسسه تضمین می‌کند.

سرمایه‌گذاران حقیقی با استخدام یک مدیر دارایی برای مدیریت سرمایه‌گذاری‌هایشان، هزینه دانش و تخصص وی را می‌پردازند. با این کار نیاز به آشنایی طاقت‌فرسا و وقت‌گیر با پیچیدگی‌های بازار سرمایه‌ را برطرف می‌کنند. تصمیمات سرمایه‌گذاری مطابق با اهداف سرمایه‌گذاری مدیر دارایی اتخاذ و پیگیری می‌شود. نیازهای شخصی سرمایه‌گذار خصوصی در هنگام تهیه سبد در نظر گرفته می‌شود (به عنوان مثال اهداف آتی، بازده مورد انتظار، نیاز به نقدینگی و ریسک‌پذیری). تحلیل‌ها و گزارش‌های استاندارد، سرمایه‌گذار خصوصی را به روز نگه می‌دارد و به عنوان مبنایی برای بحث‌های منظم و هرگونه تغییر در استراتژی عمل می‌کند. با این کار سرمایه‌گذاران خصوصی در برابر پیشنهادات گمراه‌کننده و تقلب محافظت می‌شوند.

راه حل‌های مدیریت دارایی چیست؟ سبدگردانی چیست؟

راه‌حل‌های مدیریت دارایی، در قالب سبد اختصاصی سرمایه‌گذاری (پرتفوی یا پرتفولیو) به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا دارایی‌های خود را ساختار دهند، تصمیمات سرمایه‌گذاری بگیرند و پولشان را مدیریت کنند. سرمایه‌گذاران گزینه‌های مختلفی در اختیار دارند:

راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری

راه‌حل‌های پوشش ریسک

برای سرمایه‌گذاری پول مشتریان در قالب سبد سرمایه‌گذاری ابزار‌های متنوعی وجود دارد. سهام شرکت‌ها متداول‌ترین کلاس‌ دارایی است. گزینش شرکت‌ها از لحاظ سود احتمالی و ریسکی که به همراه می‌آورند، و تخصیص بهینه بخشی ار سرمایه مشتری به آن‌ها کار مدیر دارایی است. کلاس دیگر کالاهای پایه هستند؛ که بوسیله گواهی‌های سپرده کالایی و ابزارهای مشتقه، برای ایجاد بازده و ریسک بالاتر در سبد، و در مورد سکه طلا، حفاظت در برابر تورم استفاده می‌شوند. همچنین، صندوق قابل معامله در بورس یا ETF، اوراق بهاداری هستند که یک کالا، اوراق با درآمد ثابت، سبد دارایی یا شاخص را ردیابی می‌کند و مانند سهام در بورس معامله می‌شوند. از این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت و رفع نیاز‌های خاص پرتفوی در سبد استفاده می‌شود. صندوق‌های جسورانه و خصوصی که در استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های غیربورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند گزینه‌ای برای افزایش ریسک و بازده سبد هستند؛ یافتن گزینه‌های مناسب و پایش صندوق از وظایف مدیر داریی است.

پوشش ریسک کمینه‌کردن خطر نوسانات نامطلوب قیمت یک دارایی و یا افت طولانی مدت بازار، با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری‌های مختلف یا استراتژی‌های بازار  است. مثلاً می‌توان با سرمایه‌گذاری در دارایی دیگری، ریسک تغییرات نامطلوب قیمت یا اصلاحات بازار برای یک دارایی معین را کاهش داد. تکنیک‌های زیادی برای پوشش ریسک وجود دارد، از جمله استفاده از اختیارات، قراردادهای آتی و افزایش تنوع سبد. در حالی که پوشش ریسک نمی‌تواند کاملاً از پرتفوی سرمایه‌گذار در مقابل ضرر حفاظت کند، مطمیناً می‌تواند از شدت ضربه‌ بکاهد. پوشش ریسک به خودی خود بازدهی را کاهش می‌دهد، بنابراین در حالی که استراتژی‌ای برای حفاظت از ضرر سرمایه‌گذاران است، استراتژی‌ای برای کسب سود نیست.

خلاصه

کار یک مدیر دارایی، سرمایه‌گذاری بهینه پول مشتریانش در اوراق بهادار برای حفظ ارزش و رشد آن است. هدف مدیریت دارایی، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی ثروتمندی است که دارایی‌هایشان را در دارایی نقدشونده و دارایی غیرنقد سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که سرمایه‌گذاران حقیقی با استخدام یک مدیر دارایی، دانش و تخصص وی را خریداری می‌کنند، سرمایه‌گذاران حقوقی از تخصص و تجربه لازم برای انجام معاملات سرمایه‌گذاری خود برخوردار هستند. مدیران دارایی طیفی از راه‌حل‌ها را برای مدیریت فعالیت‌هایشان بکار می‌گیرند. این راه‌حل‌ها شامل ابزار‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بورس و خارج از آن است. یافتن گزینه‌های سودآور سرمایه‌گذاری، ساختاردهی سرمایه‌گذاری‌ها، مدیریت ریسک و معامله کار‌های اصلی در مدیریت سبد سرمایه‌گذاری هستند.

آیا به مزایایی که مدیریت سبد ارائه می دهد علاقه‌مند هستید؟ لطفا به ما اجازه دهید تا شما را با خدمات خود آشنا کنیم. سبدگردان کارا به سرمایه‌گذاران خصوصی راهکار‌های مدیریت دارایی و مدیریت ریسک ارائه می‌دهد.