چیزهایی که همه باید بدانند…

درباره سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق با درآمد ثابت

دو کلام حرف ساده در مورد کسب‌و‌کاری ساده که معمولا پیچیده به نظر می‌آید

معامله‌گران در تالار بورس سهام نیویورک NYSE

چرا ما این اطلاعات را منتشر می‌کنیم...

چندی پیش با یکی از کارآفرینان بزرگ که مرد آگاهی نیز بود، صحبت می‌کردیم. او می‌گفت که تا به‌حال در بازار سرمایه هیچ سرمایه‌گذاری نکرده، چرا که سازو کار آن را به درستی از زبان اهل فن آن درک نکرده است.

این نکته باعث شد به فکر فرو برویم و متوجه شویم ممکن است افراد زیاد دیگری نیز وجود داشته باشند که تنها به دلیل اینکه اصول اساسی این تجارت را متوجه نمی‌شوند، از سرمایه‌گذاری منصرف شوند.

و این مسئله‌ای جدی است، چرا؟

اگر مردم سرمایه خود را در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری نکنند، کسب و کار‌ها به سرمایه‌ای که برای رشد (محصولات، کارخانه‌ها و فرصت‌های شغلی جدید) بدان احتیاج خواهند داشت، دست نمی‌یابند. سرمایه فقط از یک راه تامین می‌شود: مردم. نه فقط از طریق چند ثروتمند با سرمایه فراوان بلکه از میلیون‌ها نفر.
یا از دید کاملاً شخصی به موضوع نگاه کنید، بسیاری از مردم تمایل دارند پس‌انداز مازاد خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند بازدهی خوبی از آن کسب کنند؛ اما اگر با اوراق بهادار آشنا نباشند، پول خود را در آن سرمایه‌گذاری نخواهند کرد.

بنابراین به نظر می‌رسد که ما وظیفه داریم مفاهیم پایه‌ای سهام و اوراق با درآمد ثابت را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم، اما از کجا شروع کنیم؟

با تمامی دلایل بالا مهم است که مردم تا حد ممکن درباره‌ی تجارت سهام و اوراق با درآمد ثابت اطلاعات کسب کنند. به سراغ رایج‌ترین واژگان در این کسب‌و‌کار می‌رویم. می‌توانیم به اصول اولیه و رایج‌ترین کلمات در این تجارت بپردازیم. شاید خیلی از توضیحات به نظر شما ابتدایی بیاید، اما شاید برای همه اشخاص تفاوت میان سهام و اوراق با درآمد ثابت کاملا واضح نباشد. از همین‌جا با این فرض که شما آنقدر مهربان هستید که از مطالبی که می‌دانید، صرف نظر کنید؛ شروع می‌کنیم.

سهام چیست؟

چرا افراد سهام می‌خرند؟

سودی که سهام می‌دهد چقدر است؟

چه اوراق بهادار دیگری وجود دارد؟

سهام چند می‌ارزد؟

چرا قیمت سهام تغییر می‌کند؟

بازار صعودی و نزولی چه هستند؟

چه زمانی باید سهم بخرید یا بفروشید؟

بورس چیست؟

فرابورس چیست؟

نهاد مالی چیست؟

چه کسی می‌تواند سهام و اوراق با درآمد ثابت بخرد؟

یک سبدگردان به شما چه کمکی می‌کند؟

چگونه اوراق بهادار خرید و فروش کنیم؟

خرید و فروش سهام کار راحتی است. کافی است در یک کارگزاری حساب باز کنید و سپس با چند کلیک یا یک تماس تلفنی سهام مورد نظرتان را خرید و فروش کنید. شما می‌توانید در محل کار یا منزل خود با گوشی هوشمند یا لپ تاپ، میلیارد‌ها تومان اوراق بهادار در چند ثانیه معامله کنید.

این سادگی فریبنده گاهی هزینه زیادی روی دستتان می‌گذارد؛ به راحتی روشن کردن یک فندک یا شلیک هفت‌تیری خوش دست. می‌پرسید چطور؟ چون کسب و کار اصلی شما چیز دیگریست. و اگر زندگیتان شباهتی به زندگی نویسنده این سطور داشته باشد، برنامه هفتگی‌تان صرف حرفه، خانواده و تفریح می‌شود. تحقیق‌ و معامله سهام، پایش آن و مدیریت ریسک، زمان و تخصص خود را می‌طلبد.

از قدیم گفته‌اند کار را به کاردان بسپارید. به همین دلیل، ما به شما توصیه می‌کنیم پول خود را به یک نهاد حرفه‌ای چون سبدگردان بسپارید و وظیفه تحقیق، تحلیل و معامله سهام و اوراق با درآمد ثابت را به متخصصین بسپارید. به این کار به اصطلاح “سرمایه‌گذاری غیرمستقیم” می‌گویند، چون سبدگردان همراه شما در بازار سرمایه می‌شود.

خرید و فروش سهام از راه سبدگردانی هیچ پیچیدگی ندارد. کافیست سری به وبسایت سبدگردانی بزنید و یا با کارشناسان و مدیران سرمایه‌گذاری آن قراری بگذارید و گپ بزنید. بعد از آن به کسب و کار و امورات خود برگردید و اجازه دهید سبد سهام شما به سمت رشد و سود سازی حرکت کند.

این کار از کجا شروع می‌شود؟ بیایید فرض کنیم که شما قبلاً یک حساب نزد ما باز کرده‌اید. با این کار کد بورسی و کد سامانه جامع معاملات (سجام) خود را دریافت کرده‌اید. با داشتن کد‌های بورسی و سجام، اوراق بهادار به نام شما قابل ثبت و نگهداری می‌شود.
شما به عنوان مشتری، مرتباً با یکی از کارشناسان ما که همیشه در کنار شما خواهدبود، سر و کار خواهید داشت.

برای مثال نام کارشناس شما عربلو است؛ او مسوول کارهای شما خواهد بود و صلاحیت وی در سازمان بورس اوراق بهادار احراز شده‌است، این بدین معنیست که او مردی با شخصیت، واجد شرایط حرفه‌ای و قبول‌شده در امتحانات سازمان بورس اوراق بهادار است.

چگونه می‌توان با سبدگردان کار کرد؟

برنامه سرمایه‌گذاری چیست؟

چطور از وضعیت سرمایه‌ام مطلع ‌شوم؟

حداقل چقدر می‌توان سرمایه‌گذاری کرد؟

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

هزینه کار با سبدگردان چقدر است؟

اگر بخواهید بیشتر بدانید باید چکار کنید؟